Home | Co, gdzie, kiedy | Historia | Zdjęcia | Opinia Lekarska | Ciekawostki | Kontakt |
   
 
Co, gdzie, kiedy

Kąpiele

Kto może być morsem

Skutki bycia morsem

Członkowie klubu

Historia

Zdjęcia

Opinia Lekarska

Ciekawostki

Forum

Kontakt

Ciekawostki


Wiosenna Kąpiel Morsów Tarnów 2013

Rozpoczecie sezonu 2012 z Tarwizją

Tarnowskie Morsy w Radio RDN Małopolska 2013-02-10"
słuchaj przez FirefoxTarnowskie Morsy w Radio RDN Małopolska 2011-01-22 Cz 1"
słuchaj przez FirefoxTarnowskie Morsy w Radio RDN Małopolska 2011-01-22 Cz 2"
słuchaj przez FirefoxTarnowskie Morsy w Radio Eska 2012-02-01"
słuchaj przez Firefox"I Volvo reklamuje morsów"

Prawie wszystko o kapielach i morsach

Gdański Klub Morsów jest najstarszym i najliczniejszym klubem morsów w Polsce

FILM Lekarz ogólny lek.med. Sławomir Siemiątkowski- film z wypowiedzią na temat zimowych kąpieli

Ciekawostki - Dieta - można np. sprawdzić czy mamy prawidłową wagę ciała

Jaki jest związek pomiędzy zmarznięciem a przeziębieniem? - Focus / lato 2001

A dlaczego morsy mogą się bezkarnie moczyć w lodowatej wodzieNie lubimy marznąc, skłonni więc jesteśmy obarczać winą za przeziębienie każde zimne wspomnienie. Nie ma tu absolutnie żadnego związku, pomimo wiążącej się z tym całej masy przesądów. Takich jak na przykład ten, że można "złapać przeziębienie" śpiąc przy otwartym oknie albo siedząc w przeciągu. Wirusy, które powodują przeziębienie, rozprzestrzeniają się znacznie łatwiej zimą niż latem, bo spędzamy więcej czasu zamknięci w domach, gdzie kilka osób jednocześnie przebywa w tym samym pomieszczeniu. W dodatku wietrzymy je znacznie rzadziej - być może w obawie, by wirusy nam nie uciekły przez okno i nie zastąpiło ich świeże powietrze. A że doświadczenie wydaje się temu przeczyć? Uczucie dojmującego zimna, które nas czasem dopada, nie jest przyczyną kataru i kaszlu, który pojawia się następnego dnia, ale pierwszym zwiastunem infekcji i osłabienia organizmu. Właściwie dużo trudniej przeziębić się, gdy jest zimno, bo wirus przeziębienia zimna nie lubi i potrzebuje ciepłego powietrza, by się dobrze rozwijać. Najlepiej świadczy o tym fakt, że na stacjach badawczych na Antarktydzie choroba ta nigdy nie występuje.

Czy ktoś, zna odpowiedź, na poniższe pytanie?

W czasie zabiegu krioterapeutycznego, człowiek przebywa w temperaturze -110^(o) C przez 2 minuty. Wiadomo, że woda wychładza 25 razy szybciej niż powietrze. Ile czasu należy przebywać w wodzie o temperaturze 2^(o) C, aby stało się to odpowiednikiem zabiegu krioterapeutycznego ?
Wszystko zależy od tego jaki model wymiany ciepła przyjmiesz... Zabieg krioterapeutyczny to nie to samo co umieszczenie kostki metalu w chłodnym miejscu :-).
Jeżeli przyjąć, że wymiana ciepła jest:
z1) liniowa w czasie i
z2) wprost proporcjonalna do różnicy temperatur
(to są dwa bardzo mocne założenia: w rzeczywistości jest inaczej)
wtedy, ilość ciepła oddana w zabiegu kriogenicznym:
Q1=d1*k*t1,
gdzie d1=(36 - -110)
k wsp. oddawania ciepła w czasie (nieznany) [st/sek]
t1=120 sek.
ilość ciepła oddana w wodzie:
Q2=d2*25*k*t2
gdzie d2=(36 - 2)
ponieważ: Q1=Q2 => t2 = c.a. 20.6 sek.
To jest odpowiedź Tomasza Salamona z ComArch-u z Krakowa.
Ponieważ odpowiedź ta, bardzo mi odpowiada, dla tego ją zamieszczam :)))
Koleżanki i koledzy fizycy, mogą być oburzeni, tak wielkim uproszczeniem. Na mój lajkonicki nos (lajkonik fizyczny :) 20 sekund w wodzie o temperaturze 2 stopnie, może być odpowiednikiem, 2 minut w powietrzu o temperaturze -110 stopni. Woda jest przewodnikiem ciepła, a powietrze izolatorem. Opis wrażeń, doznawanych przez uczestników zabiegu kriogenicznego, jest podobny do wrażeń po wyjściu z wody.

Czy zdrowie czerpiemy z zimna?

Okazuje się, że chłodne (a nawet zimne) kąpiele działają na organizm zasadotwórczo. I odwrotnie: kąpiele w ciepłej lub gorącej wodzie działają zakwaszająco. Zimne kąpiele zwiększają przepływ i objętość tlenu w organizmie, co jest czynnikiem przyśpieszającym metabolizm i odmładzajacym tkanki. Zimne kąpiele pobudzają także produkcję i aktywność hormonów - zarówno żeńskich jak i męskich. Czy zwróciłeś już uwagę, że tzw. 'morsy' - ludzie kąpiący się zimą w lodowatej wodzie morza, rzeki czy jeziora są wyjątkowo odporni na choroby? Po prostu wzrost mocy ich systemu immunologicznego bazuje na odkwaszeniu organizmu spowodowanym zimnymi kąpielami. CHŁODNE KĽPIELE ZWIĘKSZAJĽ ODCZYN ZASADOWY. TYM SAMYM WZRASTA ODPORNOŒĆ ORGANIZMU NA CHOROBY. Pamiętaj tylko o jednym. Zimną wodą należy polewać się stopniowo, poczynając od stóp w górę i przechodząc od wody ciepłej do zimnej.Także ludzie mający kłopoty z układem krążenia, a zwłaszcza nadciśnieniowcy, powinni przed zastosowaniem zimnych kąpieli zasięgnąć porady lekarza.

Fragment książki "Barwy Twojego Zdtrowia - Tajemnice suplementacji odżywiania". Auor: Janusz Dąbrowski "Wiecej w całyum artykule"


Ciekawe spędzanie wolnego czasu według Morsów Krakowskich - Kaloryfer


Rekord świata w pływniu po lodem.


Tarnowski Klub Morsów
NA ZDROWIE

copyright by

zema

Liczniki

Ostatnie zmiany 20-02-2012

www.kroplazdrowia.pl   www.pucilowscy.pl/mistrzowiemlm   www.pucilowscy.pl/nazdrowie/   www.pucilowscy.pl   Kuracja oczyszczająca z pasożytów